16.07.2016: Miliția transnistreană îi bate pe pacificatorii moldoveni, CUC discută

Maltratat, cu maşina deteriorată şi reţinut ilegal de aşa-numita miliţie din Transnistria. E cazul maiorului N. Teleghin, observator militar din Republica Moldova, care îşi exercită misiunea în regiune.

În seara zilei de 12 iulie, maiorul N. Teleghin, observator militar din partea Republicii Moldova în forțele mixte de menținere a păcii, a fost oprit de un angajat al miliției transnistrene. Acesta i-a cerut documentele automobilului, motivând că se desfășoară „operațiunea MAC 2016″. După ce maiorul i-a arătat actele cerute, precum şi buletinul împreună cu legitimația de observator militar, milițianul a insistat să le preia. Militarul s-a opus, cerând ca la fața locului să fie chemat grupul operativ al observatorilor militari, după cum prevede regulamentul. Drept răspuns, miliţianul a chemat două echipaje, cu patru indivizi înarmaţi, care i-au pretins maiorului Teleghin documentele, pretinzând că procedura este impusă prin desfăşurarea operaţiunii „Roada 2016″.

Ulterior aceștia l-au lovit şi au încercat să-i pună cătuşele, apoi l-au urcat în automobil și l-au transportat la inspectoratul de miliție din Dubăsari. În urma acestei rețineri, a fost avariat automobilul observatorului militar.

La inspectorat, acesta a fost bătut din nou, iar cererea sa de a fi chemat grupul operativ al observatorilor militari a fost ignorată. Tot cu forța, Teleghin a fost dus la spitalul din Dubăsari unde i s-a făcut expertiza medicală. După mai bine de trei ore, militarul moldovean a fost adus în locul de unde a fost reținut, spundu-i-se că este liber şi poate pleca.

Acest caz a fost discutat la ședința de ieri a Comisiei Unificate de Control, unde delegaţia moldovenească a reiterat necesitatea intensificării eforturilor Comisiei pentru a soluţiona neîntârziat şi necondiţionat această problemă în comun cu deblocarea activităţii observatorilor militari pentru a le permite documentarea regulamentară a incidentelor apărute, cu luarea în considerare în acest sens a propunerilor recent parvenite de la reprezentanţii Ucrainei şi Misiunii OSCE.

Partea transnistreană a continuat să se eschiveze de la demararea unor consultări constructive pe marginea problemei liberei circulaţii, de importanţă majoră pentru interesele populaţiei de pe ambele maluri. Într-o manieră devenită deja obişnuită, a politizat subiectul legat de efectuarea lucrărilor de cartografiere şi de cadastru cu aparate de zbor de uz civil.

Delegaţia Chişinăului a difuzat un apel, prin care solicită părţii transnistrene să înceteze discreditarea colaboratorilor forţelor mixte de menţinere a păcii şi să acorde suport pentru a recupera daunele aduse, iar către celelalte componente ale CUC s-a intervenit cu apelul de a da o apreciere obiectivă acţiunilor structurilor de forţă transnistrene şi de a contribui la evitarea unor situaţii similare

 

Sursa: http://www.deschide.md/ro/news/social/29505/Mili%C8%9Bia-transnistrean%C4%83-%C3%AEi-bate-pe-pacificatorii-moldoveni-CUC-discut%C4%83.htm