03.07.2016: Delegaţia transnistreană în Comisia Unificată de Control ignorează constant problema liberei circulații

La 30.06.2016, în or. Bender, a avut loc o nouă şedinţă a Comisiei Unificate de Control, în cadrul căreia,  delegaţia moldovenească a insistat, iarăşi, pe necesitatea abordării primordiale, în cadrul reuniunii, a situaţiei privind libera circulație în Zona de Securitate.

 

Spre regret, însă, reprezentanţii părţii transnistrene  au refuzat categoric propunerea respectivă, insistînd asupra introducerii prioritare pe agenda de lucru a subiectului legat de zborurile efectuate pe parcursul lunii aprilie curent, care se ştie, au avut loc în scopul cartografierii localităţilor de pe întreg teritoriul Republicii Moldova.

 

Menţionăm că, ignorînd astfel toate eforturile depuse de delegaţia Chişinăului pentru soluţionarea acestei probleme vitale pentru populaţie,partea transnistreană, de asemenea, neglijează şi sugestiile  reprezentanților Misiunii OSCE şi Ucrainei, discutate în repetate rânduri la nivelul copreședinților CUC, precum şi înţelegerile convenite deja, de a monitoriza imparțial situația privind libera circulație în Zona de Securitate.

 

În condiţiile existente, ca argument suplimentar pentru  intensificarea eforturilor Comisiei în vederea identificării soluţiilor optime la problema dată, delegația moldovenească a răspândit o adresare (poate fi citită mai jos) prin care descrie cazuri concludente ce demonstrează încălcarea drepturilor fundamentale ale omului în partea ce ţine de restricţionarea liberei circulații în perimetrul  Zonei de Securitate. 

 

Exprimăm îngrijorare în legătură cu semnalele tot mai frecvente venite de la cetățeni, care denotă că reprezentanţii  structurilor de forță transnistrene de la a.n. ”post de grăniceri” din vecinătatea s. Zagornoie, instalat unilateral în locul postului multilateral al forțelor de pacificare nr. 3, recurg la acțiuni provocatoare în adresa populației, prin verificări sistematice și înregistrări, în unele cazuri fiind îngrădită trecerea mărfurilor și a mijloacelor  de transport.

 

Este alarmant faptul că, începînd cu luna ianuarie 2015, cetățenii, printre care și producătorii agricoli, fiind nevoiţi să treacă prin  postul „de graniceri” indicat, pentru a-şi comercializa roada, sau a transporta alte mărfuri, sînt intimidaţi şi umiliţi de  reprezentanții structurilor de forță transnistrene, care  cataloghează populația din localitățile respective ca pe ai ”săi” şi ”străini”, impunându-i pe cei „străini” să cerșească permisiuni suplimentare în instanțele transnistrene.

 

Întrucît părţile nu au ajuns la un consens, următoarea ședință a Comisiei Unificate de Control a fost amânată pentru  săptămâna viitoare.

 

 

Delegaţia Republicii Moldova în Comisia Unificată de Control